האם עסק שלכם חייב אתר רספונסיבי ?

עם התקדמות הטכנולוגית ונגישות תקשורתית, יותר ויותר אנשים מתחברים לאינטרנט דרך מכשירי הטלפון והסמארטפונים. גישה דרכם יותר מעשית והרבה פעמים הם יותר נגישים ממחשבים הניידים. אפשרות זו מאפשרת למשתמשים לבדוק תיבות דואר שלהם בתוך אוטובוס או רכבת, לקראו אתר חדשות אהוב בתוך בית קפה ואפילו לבצע קניות במהלך פקק תנוע בלתי צפוי.

בעל עסק שמנהל חברה, ומקור העיקרי לפעילות או ללקוחות של העסק הוא אינטרנט, בהחלט צריך להכיר מגמות בכל מה שקשור לנגישות באינטרנט. מחקרים הוכיחו ש- 80% מאתנו שמחים לחפש מידע דרך סמארטפון וכניסות דרך מכשירים ניידים מהווה 51% מכל הכניסות (מקור http://www.smartinsights.com). מתוך נתונים סטטיסטיים אלה ומתוך דוחות דומים ניתן להגיע למסכנה, כי אחת המטרות החשובות ביותר עבור עסקים היא פשוט לתמוך במכשירים ניידים. אם אין לחברה אתר אינטרנט שתומך במכשירים ניידים, אז עיצוב רספונסיבי הוא המפתח להצלחה.

Mobile-Internet-Trends-Mary-Meeker-2015

מהו עיצוב אתר רספונסיבי ?

במילים פשוטות, עיצוב רספונסיבי הוא אוסף סטנדרטים וגישות לעיצוב אינטרנטי. מטרתם להבטיח למבקרים חווית גלישה אחידה באתר ללא תלות במכשיר שמשתמשים. משמעות הדבר היא כי תוכן האתר (תמונות, קריאות לפעולה ועוד) תואמים כראוי כל מכשיר סלולארי, כגון טאבלט או סמארטפון. כל זאת מונע שמשתמש יצטרך כל הזמן להקריב ולהרחיק תוכן, לגלול דף אופקי למציאת תוכן רלוונטי של האתר על גבי מכשיר סמארטפון. כל זה יכול להישמע כמשהו לא משמעותי, אבל גלישה כזו באתר מונע מלקוחות פוטנציאלים להשתמש בו.

מהם היתרונות של עיצוב אתר רספונסיבי ?

אם חושבים על זה, זה היה צפוי ששימוש באינטרנט במכשירים ניידים ישתלט ויעקוף מחשבים שולחנים כבר במהלך שנת 2014. ברור שאם אתם חברה שתלויה באתר האינטרנט שלה, והוא מהווה כמקור להכנסות כספיות (ישירות או בעקיפין), אז חשוב לכם להגדיל ולניצול כמה שיותר פוטנציאל העסקי זה. תנאי ראשוני ובסיסי, הוא פשוט לספק חווית גלישה טובה יותר באתר עבור הלקוחות והרוכשים, כך שהם יישארו יותר זמן באתר ויתעסקו בו יותר. אין דבר מעצבן יותר מאשר תפריט נפתח שמסרב לעבוד במכשיר הסמארטפון, או דף שפשוט לא נפתח כראוי וכצפוי. נתונים סטטיסטיים מראים כי 16% מן המשתמשים בטלפונים ניידים פשוט נוטשים אתר אם לדף לוקח יותר מדי זמן להטען.

משתמשים יוותרו על האתר שלכם אם ניווט בתוכו גרוע, אבל כנראה יחזרו יותר מאוחר ממחשב שולחני, נכון ? למרבה הצער, בדרך כלל זה לא קורה. יותר סביר שלקוח פוטנציאלי שלכם ימשיך לחפש חברה דומה לכם (חברה מתחרה), חברה שיש לה אתר עם עיצוב רספונסיבי. זאת אומרת לקוח שיכל להיות שלכם הפך להיות לקוח שלהם. גולשים במכשירים ניידים דיווחו כי הם מוצאים לא מקצועי ולא אמין, ברגע שחברה מזניחה אתר, ומשאירה אותו בלתי נגיש ולא תומך כל המכשירים. כמו כן הם מרגישים סיפוק רב יותר ברגע שמוצאים אתר שכן תומך גלישה עם מכשיר שלהם.

האמת, אתם פשוט יכולים לחשוב שאפשר לבחור בגרסת אתר שתומכת רק מכשירים ניידים, אבל זה גם רעיון לא ממש טוב. בשנת 2012 גוגל הודיעה שמצב אידיאלי יותר אם אתר אחד יתמוך בכל המכשירים, וסוכנויות עיצוב בבריסטול, והיתר בבריטניה הסכימו יחד איתם. זה הרבה יותר פשוט וקל לגוגל לסרוק ולארגן מידע מאתר אחד, מאשר לחזור על אותו תהליך פעמיים או שלוש פעמים. כולנו יודעים שאם גוגל שמחה, אז גם בעלי אתרים יהיו שמחים!

Responsive web design: Serves the same HTML code on the same URL regardless of the users’ device (desktop, tablet, mobile, non-visual browser), but can render the display differently (i.e., “respond”) based on the screen size. Responsive design is Google’s recommended design pattern.

https://developers.google.com/webmasters/mobile-sites/mobile-seo/#choose_your_mobile_configuration

אז איפה האמת ?

היום נאספו נתונים רבים סטטיסטיים שמראים על שימוש במכשירים שונים: מחשבים שולחנים, ניידים, סמארטפונים וטאבלטים. ניתן לראות נתונם אלה מתוך מאגרי מידע של אתרים ומערכות (רשימת קורות המצורפת מטה) www.smartinsights.com, www.emailmonday.com ו- www.ofcom.org.uk. ממצאים אלה מראים כי:

  • כ- 50% מתוך כלל האנשים משתמשים בסמארטפון או בטאבלט לביצוע חיפוש באינטרנט. מדובר על כמות גדולה מאוד של אנשים שיכולה למצוא את דרכם לעסק שלכם.
  • ישנם כ- 4 מילארד טלפונים סלולאריים בשימוש ברחבי עולם, ו- 1.8 מילארד סמארטפונים.
  • ל- 61% מבוגרים יש טלפון חכם.
  • 57% שיש להם סמארטפון משתמשים בו קבוע לגלישה באינטרנט.
  • כמות האנשים אשר משתמשת בטאבלטים מכפילה את עצמה משנה לשנה, והיום היא עומדת על 48% לשנת 2014.
  • בשנת 2015, רכישות באינטרנט דרך סמארטפון בממוצע גדלו מ- 24% עד 28%.

    committed-to-connecting-the-world

  • בשנים 2014 ו- 2015 ניתן לראות פופולאריות גדולה של הטאבלטים וגלישה דרכם לאינטרנט כ- 35%. כאשר כמות גדולה מן הגולשים בו מנצלים אותו לרכישות באינטרנט.

מתוך נתונים סטטיסטיים, ניתן לאומר בברור, עתיד של עסקים ומסחר אלקטרוני מתבסס יותר ויותר על שימוש במכשירים כמו סמארטפונים וטאבלטים. עם הסתכלות קדימה שעונים חכמים וטלוויזיה חכמה רק יגדילו פרישת אפשרויות אליהם צריך להתאים את האתר. היום אם יש לכם גרסה אתר שתואמת מכשיר נייד אינה מספיקה – עיצוב אתר רספונסיבי זו היא דרך להיות ראשון ברשת. כך שאם אין לכם אתר רספונסיבי תתחילו לחשוב וליצור אותו בהקדם האפשרי.


רשימת מקורות:

ITU Statistics, נתונים סטטיסטיים של מפקחות ספקיות האינטרנט:
http://www.itu.int/ict/statistics

מאגר מידע בריטי למחקרים ונתונים סטטיסטיים על שימוש במדיה :
http://www.ofcom.org.uk/

אתר מידע סטטיסטי על גלישה וגולשים באינטרנט:
http://www.smartinsights.com

נתונים סטטיסטיים של שימוש במיילים:
http://www.emailmonday.com/mobile-email-usage-statistics

המלצות של גוגל לקידום אתר:
https://developers.google.com/webmasters/mobile-sites/mobile-seo/#choose_your_mobile_configuration